לתשומת לבכם:
בשל מחירה של הפעילות, ההתחייבות היא להשתתפות מראש בכל הסדרה, כאשר כל מפגש יחושב כ – 2 פעילויות בכרטיסיה (כלומר סה"כ 6)

 

 

 

כמה נושאים עליהם נדבר:

על הסתרה, גילוי ונוכחות ברגע הזה (הרצאה והתנסות)

במפגש זה נתמקד ביכולת שלנו לראות צמחים ובעלי-חיים. מדוע אנשים בחברות לקטים-ציידים מסוגלים לראות צמחים ובעלי-חיים ברמת מורכבות כה גבוהה? כיצד 'התעבתה' ההסתרה עם המעבר לחיים חקלאיים? וכיצד נוכל אנחנו להתנסות בחיבור עמוק יותר לישויות לא-אנושיות?

זהו מפגש העמקה של המפגש שהתקיים ב 12.6.22, יחד עם זאת המפגש עומד בפני עצמו ומתאים גם למי שלא היה במפגש הקודם.

 

צמחים ובעלי-חיים כישויות: מבט אנתרופולוגי על ממצאים חדשים ממדעי הטבע

לקטים-ציידים טענו מאז ומתמיד שצמחים ובעלי-חיים הם יישויות חשות ומרגישות שיש לנהוג בהם בכבוד ולהימנע מפגיעה מיותרת בהם. בעשור האחרון התפרסמו מחקרים רבים בחקר הצומח והחי שמתכתבים עם טענות אלו בצורה מרתקת. במפגש זה תובא סקירה מרתקת, מסקרנת ומרגשת של מחקרים אלו.

 

מאגיה, אנתרופולוגיה והעצמת אפקט הפלצבו

המאגיה מהווה את אחד מנושאי המחקר המרכזיים באנתרופולוגיה – ממש מראשית דרכה. בחלקו הראשון של המפגש נבחן מבחר מחקרים מרתקים העוסקים בהיבט זה באיזורים שונים בעולם (הודו, אפריקה, האיים הקריביים ובעולם המערבי). נסקור את ההשתנות בהתייחסות למאגיה באנתרופולוגיה: ממבט מבטל למבט מכבד יותר המושתת על עניין עמוק בחוויה המאגית עצמה, והבנה שביטויים מאגיים קיימים גם בחברות מודרניות. בחלקו השני של המפגש נתייחס להיבטים משותפים למאגיה ואפקט הפלצבו – שעדיין נחשב לאחת התעלומות המדעיות הגדולות של זמננו. בנוסף, נבחן כיצד התובנות האנתרופולוגיות העדכניות אודות המאגיה יכולות לתרום לשיפור טיפול הניתן על ידי צוותי רפואה באמצעות העצמת אפקט הפלצבו.

 

על המרצה: ד"ר דניאל נוה, המלמד בחוג לאנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן ובבית הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א, חי וחקר שנה בקרב חברת ציידים-לקטים ביערות דרום-הודו. מחקריו מתמקדים בתודעה (אפיסטמולוגיה), סביבה וחינוך. דניאל מעורב בחברת הזנק (start-up) בתחום ה- Digital Health בה הוא מקדם חיבורים חדשים בין תרבות וטכנולוגיה. במקביל למחקר אקדמאי, הוא מקדיש חלק משמעותי מזמנו להתנסות והוראה של מסורות שונות של מדיטציה. לדניאל תואר שלישי באנתרופולוגיה, תואר שני בארכיאולוגיה פרהיסטורית ותארים נוספים בהיסטוריה והוראה. בשנים האחרונות דניאל לוקח חלק בשינוי לימודי הסביבה במערכת החינוך בישראל ובליווי בתי-ספר המצויים בתהליכי התחדשות פדגוגית. דניאל נבחר לאחרונה כאחד מ 60 המרצים מעוררי ההשראה באקדמיה בישראל.

פרטי השיעורים:

  • יום שני 13/02/2023 10:15-14:15 - המרכז להנהגת הבריאות, נווה איתן | מינימום משתתפים 20 | מקסימום משתתפים 25
    מפגש אחרון בסדרת ההרצאות

להרשמה ופרטים נוספים

תמי 052-3633489
tami@mazon-izun.com


או מלאו את הטופס הבא