חנוכת המרכז החדש להנהגת הבריאות והדלקת נרות חגיגית

כל חברינו וחברותינו, מוקירותינו ומוקירינו, שכנותינו ושכנינו – מוזמנות ומוזמנים להצטרף אלינו לאירוע הדלקת נרות וחנוכת המשכן החדש של המרכז להנהגת הבריאות בנווה-איתן, עמק המעיינות.

 

 

מעצבת ההזמנה – הדס ניצן

מודעות פרסומת

כשיועצת אירגונית מבקרת ביום לימודים שלנו

כותבת אורחת: חגית זלצברג, יועצת ארגונית ומנחת קבוצות.
הרשומה התפרסמה לראושנה בבלוג של חגית זלצברג.

———

ביוני נסעתי ללמוד אצל ד"ר אורי מאיר צ'יזיק מייסד, הוגה ומורה ב"הנהגת הבריאות", שם הלקוח מ"הלכות דעות" לרמב"ם, שלו מקום של כבוד במסלול הלימודים.
למען הגילוי הנאות, אורי הוא משפחה, וכבר מכירה ומוקירה מזה זמן את התפיסה, הדרך והיוזמות שהוא נוקט בהן על מנת להפיץ וליצור קהילה רחבה כמה שיותר שמכירה ומאמצת את תפיסותיו.
וגם את הבישולים שמאוד לטעמי.

לא ממש ידעתי מה אני רוצה או עתידה ללמוד ביום זה, אך בהיותי סקרנית, כל הזמן, וחובבת למידה, כל הזמן, בעיקר כשהיא קורית בקבוצות ידעתי כי דברים מעניינים צפויים להתגלות.
חלק נכבד מהלמידה התחיל כבר בטרמפ- הצטרפתי לשתי תלמידות, מרשימות- כל אחת בתחומה וניסיון חייה, מחויבות ומסורות שנסעו מדי שבוע לעמק בית שאן. אחת מהן מגיעה עם תינוק.
להמשיך לקרוא

ביקור במרכז להנהגת הבריאות בשידור חי

ביום ראשון, 24.9.17, התקיים בעמוד הפייסבוק שלנו שידור חי מהמרכז להנהגת הבריאות.
בשידור אורי הציג את המקום ודיבר על החזון שלו. חלק מרכזי הוקדש למסלול לימודי בריאות קהילתית.

 

יום פתוח – דרך המחשב

הערב נפתח את המצלמה ונציג את המרכז החדש להנהגת הבריאות.
מה אפשרויות הלימוד אצלנו?
מהם יזמים של בריאות קהילתית?
לכל שאלה תשובה (טוב, כמעט) עם ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק.
הצטרפו אלינו החל מהשעה 20:00, בעמוד הפייסבוק של המרכז להנהגת הבריאות.

חינם לחלוטין, מנוחות הספה הביתית.

יום פתוח בשירו חי לימודי בריאות תזונה בריאה לימודי יזמות

סיום מרגש והתחלות חדשות…

בסוף חודש יוני האחרון חווינו התרגשות גדולה.

מחזור הלימודים הראשון שלנו סיים את לימודיו במסלול להנהגת הבריאות, כך זה נראה באותו יום:

בוגרי המסלול – מחזור ראשון, עם תעודות הסיום

שלוש שנים של למידה, חקירה והתנסות,  ובחינת "בריאות קהילתית" על שלל היבטיה, ימי עיון מרתקים עם מנחים שונים, היכרות עם פרויקטים מעוררי השראה, רעיונות ליזמויות שונות הגיעו לסיומן, והבוגרים הראשונים של המסלול להנהגת הבריאות יצאו לדרך (התרגשות, כבר אמרנו?)

לאחר הפרידה המרגשת לקחנו רגע קל לנשום, ורק רגע אחד, כיוון שאנו שקועים בעיצומם של שיפוצים.

במהלך שלוש שנות קיומו של "המרכז להנהגת הבריאות", מעידים המבקרים הקבועים שלנו (הסטודנטים היקרים, המגיעים אלינו ממקומות שונים ברחבי הארץ) וגם אלה המזדמנים (במקרה או שלא במקרה) כי יש כאן, אצלנו, במרכז, אווירה מיוחדת.

אולי אלה מדפי העץ , או הספרים הרבים המאכלסים את המדפים, אולי הפוסטרים התלויים על הקיר, שעיצבו ויצרו הסטודנטיות ממחזור הלימודים הקודם (זה שפתח את הדרך למסלול, עוד בטרם היה מרכז), ואולי זו תחושה שכאן קורה משהו קצת אחר…

אלא שבשנה האחרונה, כשקבוצת הסטודנטים הלכה וגדלה, והצטופפות של 20 משתתפים במטבח הלימודי הפכה לוחצת, כשנאלצנו לסרב לקבל קבוצות גדולות לפעילות זו אחרת, מפאת חוסר מקום, הבנו שהמרחב, בו אנו פועלים, הפך להיות "קטן עלינו".

בשנה האחרונה חיפש ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק (מנהל "המרכז להנהגת הבריאות") מרחב חדש, ומצא אותו במטבח הישן של קיבוץ נווה איתן. בימים אלה עובר המקום שיפוצים כדי להתאימו למרחב הלימודי החדש: הוסרו המתקנים הישנים ששימשו להכנת האוכל הקיבוצי, חורי ניקוז מולאו, מרצפות חדשות הונחו.

    

כשעוד היה לנו חוף ים במרכז החדש…

אותו המקום לאחר הריצוף…

לאחר שיסתיים שלב השיפוץ הראשוני, נחל בשיפוץ הפנימי שלנו ובהעברת הציוד, במטרה לסיימם לפני אוקטובר 2017, אז צפויה להתחיל שנת הלימודים הבאה.

***

בסוף שנת הלימודים האחרונה סיימה את תפקידה, כרכזת הלוגיסטיקה הראשונה של המרכז, הילה סמלסון היקרה. לאחר ששתלה, השקתה, טיפחה את הגינה הלימודית, כבשה והתסיסה קשיו, כרוב ולא מעט פלפלים חריפים ועוד ועוד… בחרה הילה לסיים את דרכה איתנו, ולחפש את היעד הבא שלה. הילה – אנחנו כבר מתגעגעים, ומאחלים לך הצלחה בדרכך החדשה…

לאחר תקופת חפיפה, נכנסה לתפקיד, עינב כהן, סטודנטית בוגרת שנה א', שמגיעה אלינו מקיבוץ חצרים (אין מקום שהוא רחוק מידי). מאז כניסתה לתפקיד, בתחילת יולי, היא כבר הספיקה לעשות לא מעט… לעקוב מקרוב, ובגבורה ראויה לציון, אחר תהליך השיפוץ  (מתי לאחרונה ניסיתם לגמוע, רגלית, את המרחק בין "המרכז להנהגת הבריאות" למטבח הישן בקיבוץ נווה איתן, בחום של יולי?), לטחון 50 ק"ג של פלפלים חריפים ועוד…

עינב מתמודדת באומץ עם חריפות במינון גבוה (עם אמצעי מיגון מירבי)

עינב – אנו שמחים שהצטרפת לצוות, ומאחלים לך הצלחה ענקית.

***

ובנוסף על אלה, אנו עוסקים בהכנות לשנת הלימודים הקרובה:

עינב מתכננת כיצד תיראה הגינה הלימודית במתחם החדש, תמי מרכיבה את פאזל שיבוץ תכני הלימוד בתכנית הלימודים השנתית, ואורי, כבכל קיץ, מסתובב ברחבי הארץ וממשיך להפיץ את הידע המשמעותי כל כך – בסיורי ליקוט, קורסים עיוניים אודות ההיסטוריה של התזונה ומערכת העיכול, סדנאות אפיה והתססה ועוד. (תוכלו לראות את כל אלה בלחיצה כאן)

אבל ביום ראשון הקרוב, 23.07.17, נתרכז כל הצוות, חזרה כאן "במרכז להנהגת הבריאות", בקיבוץ נווה איתן, ליום פתוח – לכל אלה המתעניינים/ות בלימודים במסלול, הסקרנים/יות לשמוע יותר אודות "בריאות קהילתית" – מהי, ואלה שכבר לא יכולים/ות לחכות כדי להצטרף אלינו,

אנחנו נהיה כאן בין 09:00 – 17:00 (מוזמנים להגיע בכל שעה בטווח ה-נ"ל)

או כמו שכתבה מיכל שאשו, בוגרת המסלול:

"במשך שלוש שנים למדתי, יום בשבוע, במרכז להנהגת הבריאות. כמות הידע שצברתי היתה עצומה. מידע מההיסטוריה לצד המידע הכי עדכני שיש – מחקרים שפורסמו שבועות ספורים לפני השיעור. מעבר לידע זכיתי בעוד משפחה, משפחה של אנשים שהבריאות האישית והקהילתית היא בראש סדר העדיפויות שלהם, אנשים שרוצים להוביל שינוי.

בשבוע הבא מתחילים הימים הפתוחים במרכז להנהגת הבריאות, כדאי לכם ללכת לשמוע"

אפשר להגיע גם מבלי להודיע, אך נשמח אם תעשו כן, אצל תמי – 052-3633489.

***

המשך קיץ מהנה ונעים לכולנו…

 

 

 

 

דיון בחקלאות אורגנית – מאמר דיעה ומאמר תגובה

 ד"ר חגית אולנובסקי, הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא, מעמידה בסימן שאלה את איכותו של התקן הישראלי לחקלאות אורגנית, וטוענת כי ההבדל בינו לתקן החקלאות הקונבנציונלית קטן משחשבנו.

ומה יש לארגון לחקלאות האורגנית לומר על זה?

שני המאמרים מתוך כתב העת לבריאות קהילתית, של המרכז להנהגת הבריאות, גיליון 2017.


תכנית התערבות תזונתית קהילתית בת-קיימא: “בוחרים מקומי ואוכלים בריא” במועצה האזורית רמת הנגב

ד”ר עלית וייל-שפרן מנהלת את היחידה הסביבתית במועצה אזורית רמת הנגב.

ד”ר רותי ברגר מנהלת את המרפאה האינטגרטיבית במועצה אזורית רמת הנגב.

"בוחרים מקומי ואוכלים בריא" הינו פרויקט העוסק במעבר לתזונה מזינה וכלכלה מקומית, במועצה אזורית רמת נגב. במהלכו גילו יוזמות הפרויקט, להפתעתן, כיצד המעבר לתזונה מזינה בגני הילדים במועצה, סייע לחסכון של 15% מהתקציב.

המאמר התפרסם בכתב העת לבריאות קהילתית של המרכז להנהגת הבריאות, גיליון 2017


“ריבוי מול אחידות” בפילוסופיה ה”אגרו-אקולוגית” של ונדאנה שיווה (Vandana Shiva) \ ריקי לוי

ריקי לוי היא דוקטורנטית החוקרת פילוסופיה הודית-סביבתית עכשווית, בהנחייתם של ד"ר דניאל מישורי מביה"ס ללימודי הסביבה והחוג לגיאוגרפיה ולסביבת האדם באוני' ת"א וד"ר דני רוה מהחוג לפילוסופיה, אוני' ת"א. מחקר זה, נתמך על-ידי בית הספר פורטר ללימודי הסביבה, אוניברסיטת ת"א.
במאמר מציגה לוי את גישת האגרו-חקלאות כחלופה בריאה ואקולוגית יותר לחקלאות התעשייתית החד גידולית (מונוקולטורה).
האם ניתן להאכיל את אוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה באמצעות חקלאות רב גידולית? בהודו חושבים שכן…
המאמר התפרסם בכתב העת לבריאות קהילתית של המרכז להנהגת הבריאות, מהדורת 2017


מתן חסויות על ידי חברות מזון למחקרים אקדמיים ולפעילות מקצועית: ניגוד עניינים? \ מאמר פרשנות מאת פרופ' מריון נסטל

הקדמה מאת ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק

במהלך קיץ 2016 ביקרה ב”מרכז להנהגת הבריאות” בנווה איתן, פרופסור מריון נסטל ( Marion Nestle ), מהמחלקה לתזונה באוניברסיטת ניו-יורק. פרופ’ נסטל, היא מהתזונאיות המובילות בעולם, ופרסמה עשרות ספרים ומאות מאמרים בתחומים רבים ומגוונים הקשורים בתזונה. במהלך הביקור העלנו רעיון לתרגם אחד ממאמריה לעברית כדי להכניסו לכתב העת “הנהגת בריאות”, והיא כמובן שמחה מאוד ונתנה לנו לבחור את המאמר. המאמר המובא להלן, אינו מאמר חדש שלה; הוא נכתב כבר בשנת 2001 אך הוא רלוונטי יותר מתמיד לנושאים בהם עוסקים כיום מקבלי ההחלטות בתחום התזונה במדינת ישראל.
המאמר עוסק בהשפעתה של תעשיית המזון על המחקר ועל השיח הציבורי. הנושא עלה לכותרת לאחרונה גם בהקשר לפעולתה של ועדת האסדרה למזון ("ועדת הסוכר") וההשפעה של תעשיית המזון על פעילותה והמלצותיה. הדבר גם זכה לביקורת נמרצת כשיצא לשוק המותג “חלב משק” של תנובה והתנהל ויכוח סביב חשיפת ופרשנות המחקרים שהוצגו על-ידי התעשייה המעידים על איכותו. בנושא זה מומלץ לקרוא את מאמרי הפרשנות ב”עין השביעית”.
נושא ההשפעה של התעשייה על המחקר והשיח הוא מנושאי הליבה של כלכלת המזון הריכוזית, ומדינת ישראל מאופיינת בכלכלת מזון ריכוזית ביותר. מדובר בבעיה שעולה לאחרונה לכותרות אצלנו מדי שבוע והיא ההשפעה והכוח של התעשייה מול הרגולציה. פרופ’ נסטל מציפה בעיות ושאלות במאמרה, אך גם מציעה פתרונות וגישות לבעיות שעדיין מעסיקות את ארה"ב ושגם אנחנו עוסקים בהן כיום.